Mikroflora jelitowa
Zrozumienie Mikroflory Jelitowej
Badanie mikroflory jelitowej pozwala na ocenę stopnia zaawansowania dysbiozy jelitowej, czyli braku równowagi w mikroflorze jelitowej. Dysbioza może świadczyć o jelicie przesiąkliwym, które z kolei powoduje przewlekły stan zapalny i alergię. Na podstawie badań możliwe jest dobranie indywidualnej terapii probiotykami.
Mikroflora jelitowa odgrywa kluczową rolę w organizmie człowieka. Drobnoustroje zamieszkujące przewód pokarmowy biorą udział w fermentacji składników pokarmowych, syntezie witamin, stymulacji układu odpornościowego, a także wpływają na sprawne działanie osi mózgowo-jelitowej.
Rola Mikroflory Jelitowej w Organizmie
Wpływ Mikroflory Jelitowej na Zdrowie
Zasiedlenie przewodu pokarmowego przez bakterie następuje już w chwili narodzin, a wpływ na skład mikroflory mają dieta i leki. Udowodniono naukowo wpływ flory jelitowej na różne choroby, takie jak zaburzenia czynnościowe, choroby zapalne jelit, choroby metaboliczne, a także na stan psychiczny.
Nadmierny rozrost bakterii w jelicie cienkim, zwany zespołem SIBO, powoduje objawy wynikające z nadmiernej fermentacji, takie jak wzdęcia, gazy, biegunki, dyskomfort i bóle. Zespół SIBO może wystąpić pod wpływem wielu powszechnie stosowanych leków, a także po niektórych operacjach brzusznych.
Zespół Nadmiernego Rozrostu Bakterii w Jelicie Cienkim (SIBO)
Możliwości Diagnostyki i Terapii
W obecnych czasach możliwe jest badanie składu flory jelitowej i skuteczne wpływanie na niego, co pozwala na łagodzenie wielu dolegliwości i wpływanie na przebieg wielu innych, z pozoru nie związanych z jelitami chorób.